• پنجشنبه 23 اسفند 1397, 10:26
  • کد محتوا:2490

با عرض سلام و خوش آمدگويي به شما مسافرين عزيز كه از سراسر ايران اسلامي براي گذراندن ايامي شاد به شهر تاريخي و زيباي شهر اصفهان سفر كرده ايد . اميدواريم سالي خوش و بدون حادثه در پيش روي داشته باشيد . در اين راستا سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري اصفهان در جهت تأمين سلامت و ايمني شما ميهمانان عزيز براي جلوگيري از هرگونه حادثه و اتفاق ناگوار موارد ايمني را توصيه مي كند و انتظار دارد هموطنان محترم بدقت آنها را مطالعه و در محل كمپينگ و اسكان خود بمورد اجرا گذارند .

۱.از روشن كردن گاز پيك نيك و سيگار و قليان داخل و مجاور چادرها جداً خودداري شود .
۲. هنگام روشن كردن گاز پيك نيك فاصله آنرا با چادر و جهت وزش باد در نظر گرفته و رعايت نمائيد.
۳. هنگام نصب چادر با مسئولين آن قسمت هماهنگي لازم انجام شود.
۴. از انداختن آتش سيگار و آتش قليان در اطراف چادرها جداً خودداري شود .
۵. نگهداري يك ظرف پر از آب بظرفيت حدود ۲۰ ليتر مجاور چادر ( بصورت سطل)
۶. از قراردادن وسايل آتش زنه در دسترس بچه ها و تنها گذاشتن آنها بخصوص در چادر جداً خودداري گردد.
۷. نگهداري يكدستگاه خاموش كننده پودر و گاز ۶ كيلوئي درجه دار درون خودرو و چادر ضروري است .
۸. هرگونه تعميرات خودرو شخصي داخل كمپ اكيداً ممنوع مي باشد .
۹. در صورت بروز هرگونه حريق و حادثه مراتب را سريعاً با تلفن ۱۲۵ اعلام نمائيد و جهت مشاوره ايمني با شماره تلفن ۳۲۶۷۴۴۴۴ تماس حاصل فرمائيد.
۱۰ . به تذكرات و توصيه هاي مامورين آتش نشاني توجه كامل داشته باشيد .

تذكر مهم
هرگز براي گرم كردن خود و استراحت در چادر از گاز پيك نيكي و يا منقل استفاده نكنيد . براي اين منظور از كيسه خواب و يا پتو مناسب استفاده كنيد .

خطر در كمين مسافران نوروزي
گاز منوكسيد كربن
آيا تا به حال عبارت مرگ خاموش را شنيده ايد . يكي از خطراتي كه جان نه تنها مسافران نوروزي بلكه هر شخص ديگري را تهديد مي كند ، گازي است به نام گاز منوكسيدكربن ، اگر كسي در معرض اين گاز قرار بگيرد به علت خواب آلودگي كه به وي دست مي دهد منجر به فوتش مي شود و به اين علت به مرگ خاموش معروف است .
گاز co گازي است بي رنگ ، بي بو ، بي مزه ، بسيار سمي و تا حد زيادي با ثبات از اين جهت به واسطه نداشتن بو و رنگ ، انسان را به راحتي به حالت خفگي و نابودي مي كشد.
گاز منوكسيد كربن (co) دراثر سوختن ناقص كربن و تركيبات آن با هوا توليد مي شود متأسفانه بسياري از مسافران به علت سردي هوا اقدام به روشن كردن گاز پيك نيك و يا منقل در چادر خود مينمايند و به علت اينكه كليه منافذ چادر بسته مي باشدو جريان هوا وجود ندارد احتراق ناقص به وجود مي آيد و توليد گاز co مي شود . به همين علت سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري اصفهان از عموم مسافران محترم نوروزي درخواست دارد كه براي گرم كردن چادر از گاز پيك نيك و يا منقل استفاده نكنند.

علائم مسموميت با گاز منوكسيد كربن
متأسفانه بسياري از علائم مسموميت با گاز co شبيه سرماخوردگي است و اكثر افراد فكر ميكنند به دليل سردي هوا دچار سرما خوردگي شده اند و سعي در خوابيدن مي كنند . ابتلاي تمام افراد خانواده به علائمي شبيه آنفولانزا بروز مسموميت در افراد را نشان مي دهد .
سردرد
ضعف جسماني
سرگيجه و بي قراري
تهوع و استفراغ
خميازه كشيدن بيش از حد
كاهش ديد از علائم عمومي مسموميت ها هستند .
چنانچه افراد در اين مرحله متوجه چنين علائمي شدند ، با خارج شدن از فضاي آلوده ميتوانند از پيشرفت مسموميت پيشگيري كنند.

علائم مراحل پاياني و نزديك به مرگ
كبودي دست ، دور لبها و نوك انگشتان از علائم پاياني مسموميت با گاز co به شمار مي روند كه در نهايت فرد دچار تنگي نفس شده و فوت مي كند .

چگونگي برخورد با افراد مسموم شده با گاز منوكسيد كربن
فرد مسموم را از محيط هاي آلوده به هواي آزاد منتقل كنيد .
يقه پيراهن و كمربند و لباس هاي تنگ افراد مسموم را باز كنيد.
در صورت امكان به فرد مسموم شده اكسيژن دهي شود .
باز نگه داشتن راه هاي هوايي و تماس با اورژانس ۱۱۵ در مراحل بعدي درماني بايد مورد توجه قرار گيرد.
به ياد داشته باشيد كه خارج كردن افراد مصدوم از محيط آلوده و قراردادن در محيط باز از مهمترين اقدامات درماني محسوب مي شود .