• سه شنبه 21 اسفند 1397, 16:32
  • کد محتوا:2089
خانه سوکياس

 

در محله تبريزي ها خانه اي است كه در حدود ۲۰۰۰ متر مربع مساحت دارد. اين خانه در اصل كوشك بين دو باغچه بوده است كه در قديم ساخت آن ها معمول و متداول بود.

ورودي اصلي خانه در كوچه تبريزي ها واقع شده و داراي سردر مقرنس ساده و زيبائي است كه در مجاورت آن اتاق هائي ساخته شده است. اما ساختمان اصلي تزئينات نقاشي و طلاكاري و معماري بسيار جالبي دارد.

در وسط ساختمان اصلي تالاري وجود دارد كه به صورت دو طبقه ساخته شده است. در وسط اين تالار حوض سنگي ۸ گوش كوچكي قرار گرفته كه اطراف آن رواق هائي در دو طبقه ساخته شده است. در رواق هاي پائين و در داخل طاقچه ها نقاشي هاي مينياتور از دوران صفوي ديده مي شوند. اين نقاشي ها به شيوه رضا عباسي هستند و بسيار هنرمندانه ترسيم شده اند.

ايوان شمالي به وسيله سه پنجره ارسي از تالار وسط جدا مي شود. در دو جهت شرق و غرب اين ايوان تصاويري وجود دارند كه متعلق به مسيحيان خارجي و همسرانشان مي باشند. حاشيه هاي اين نقاشي ها با تزئينات اسليمي و ختائي تزئين شده اند. تزئينات سقف ايوان قاب بندي چوبي و تخته كوبي به صورت شطرنجي است.

سقف تالار با يك ترنج زيبا تزئين شده كه در پايين با رسم بندي و تقسيمات هندسي فرم بسيار زيبائي گرفته است. 

خانه تاریخی سوکیاس از کوشک های ارامنه جلفای اصفهان بوده و معماری حاکم بر این خانه با وجود صاحبان ارمنی آن، مطابق با معماری اسلامی مکتب اصفهان در معماری ایرانی است ولی تزئینات و باغ اطراف آن، ساختاری کاملاً مسیحی بخود دارند.

خانه سوكياس به دليل وجود جاذبه هاي هنري و ويژگي هاي معماري و همچنين تزئينات پركار دوران صفويه از مالكين خريداري و پس از مرمت و بازسازي در اختيار دانشگاه فارابي قرار گرفته است که در حال حاضر، به كارگاه ها و آزمايشگاه اين دانشگاه اختصاص یافته است.

در كتيبه اطراف طبقه اول تالار، نقوش تشعيري شامل حيوانات و درختان و پرندگان با زمينه طلائي نقاشي شده است. خانه سوكياس به دليل وجود جاذبه هاي هنري و ويژگي هاي معماري و همچنين تزئينات پركار دوران صفويه از مالكين خريداري شد و پس از مرمت و بازسازي در اختيار دانشگاه فارابي قرار دارد.

 

آدرس: خیابان حکیم نظامی کوچه تبریزی‌ها خانه تاریخی سوکیاس، این خانه در حال حاضر دانشکده مرمت و حفاظت بناهای تاریخی دانشگاه هنر اصفهان است.