• سه شنبه 21 اسفند 1397, 16:32
  • کد محتوا:2113

مدرسه جلالیه از آثار تاریخی اصفهان عصر صفویه است، این مدرسه را طبیب شاه سلطان حسین صفوی ساخته است. بنای مدرسه دارای تزیینات معماری جذابی است. 

تعلیم و تربیت در ایران سابقه‌ای طولانی دارد و تنها مربوط به دوره خاصی نیست. ایرانیان از دوره‌های اولیه تاریخ خود با مبحث تعلیم و تربیت به شیوه‌های خاص خود آشنایی داشته‌اند. بررسی تاریخ دوره باستانی ایران از ابتدا نشان می‌دهد که مبحث آموختن از مهم‌ترین پایه‌های تربیتی فرهنگ ایرانیان بوده است. با ورود اسلام به ایران، مبحث آموزش و تربیت که از مباحث مهم به شمار می‌رفت و از فرهنگ ایران گرفته شده بود، مسیر خود را به پیش راند.در دوره‌های بعد از اسلام نیز، آموزش در ایران از طریق کانون‌های آموزشی کار خود دنبال کرد.

در دوره صفویه مدارس بسیاری در جاهای مختلف ایران، بویژه در اصفهان که پایتخت صفویان محسوب می‌شد ساخته شد. یکی از این مدارس، مدرسه جلالیه اصفهان بود. مدرسه جلالیه در اواخر عصر صفویه در زمان شاه سلطان حسین صفوی، اخرین پادشاه صفویان و در سال ۱۱۱۴ هجری قمری بنا شده است. این مدرسه را جلال‌الدین محمد حکیم که سمت طبیب مخصوص شاه سلطان حسین را بر عهده داشت ساخته است. این مدرسه که کارکرد آن بیشتر در زمینه آموزش طلاب دینی عصر صفویه بوده است در محله احمدآباد اصفهان واقع شده است. در سردر مدرسه جلالیه اصفهان کتیبه‌ای نصب شده است. این کتیبه تاریخ سال ۱۱۱۴ هجری قمری را نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد تاریخ بنای مدرسه باشد، برخی از محققین سال اتمام بنا را ۱۱۱۵هجری قمری نیز ذکر می‌کنند. مدرسه جلالیه دو ایوان در شمال و جنوب بنا دارد. همچنین حجره‌هایی که در جناح‌های ساختمان ساخته شده که برای اقامت طلاب در نظر گرفته شده است. در مدرسه جلالیه کتیبه‌هایی وجود دارد که با خط ثلث و کوفی نوشته شده‌‌اند. به کار بردن تزیینات کاشی‌کاری، معقلی، مقرنس‌کاری و گچ بری در معماری مدرسه آن را در زمره بناهای جالب توجه اواخر دوره صفویه قرار می‌دهد. بانی مدرسه(جلال الدین حکیم)، در یکی از حجره‌های ایوان شمالی مدرسه جلالیه دفن شده که اکنون آرامگاه وی محسوب می‌شود.

كتيبه سردر مدرسه جلاليه سال ۱۱۱۴ هجري قمري را بيان مي دارد اما برخي از محققين سال اتمام بنا را ۱۱۱۵ هجري قمري ذكر مي كنند. مدرسه جلاليه با دو ايوان در شمال و جنوب و حجره هائي كه در جناح هاي ساختمان انسجام يافته اند با كتيبه هائي كه با خط ثلث و كوفي نوشته شده اند و تزئينات كاشيكاري و معقلي و مقرنس كاري و گچبري در عداد بناهاي جالب توجه اواخر دوره صفويه به حساب مي آيد. در ايوان شمالي مدرسه جلاليه باني مدرسه (جلال الدين محمد حكيم) دفن شده است.

آدرس: خیابان احمد آباد مدرسه جلالیه