• سه شنبه 21 اسفند 1397, 16:32
  • کد محتوا:2070
امام زاده شاه زيد

در محله قديمي تل اسكان اصفهان آرامگاهی است كه از نظر معماري و تزئينات كاشيكاري مخصوصاً گنبد آن در عدد بناهاي نفيس و جالب اصفهان به شمار مي رود و امام زاده شاه زيد ناميده مي شود كه وجه تسميه آن وجود خانقاهي است كه به افتخار يكي از پسران امام حسن در اين محله برپا شده است..."

ساختمان اين بقعه در اواخر قرن دهم هجري و دوران صفويه و به سال ۹۹۴ هجري قمري ساخته شده اما در زمان سلطنت شاه سليمان صفوي در سال ۱۰۹۷ هجري قمري مرمت هايي در آن انجام گرفت. با توجه به اين دو تاريخ برخي محققين و پژوهشگران مي گويند اين بنا در زمان سلطنت سلطان محمد خدابنده (پدر شاه عباس) ساخته شده اما تزئينات كاشيكاري گنبد در دوران حكومت شاه سليمان انجام شده است.

بقعه امامزاده شاهزید اصفهان بنایی تاریخی است که در خورد این آثار را جای داده است، به گفته کارشناسان میراث فرهنگی آنچه ارزش این بنا را مضاعف می‌کند وجود نقاشی‌های دیواری جالبی است که دیوار‌های شبستان گنبددار آن را پوشانده است. موضوع این نقاشی‌ها وقایع مذهبی است که در قرن ۱۴ هجری نقاشی شده‌اند.

دور تا دور دیوار‌های داخل مقبره این مامزاده مزین به نقاشی صحنه‌های مختلف از وقایع روز عاشورا و حوادث بعدی مرتبط با آن است. این دیوارنگاره‌ها در نیمه اول سده چهاردهم هجری قمری اجرا شده و گفته می‌شود که نقاشی‌های آن اثر سید عباس آقامیری، نقاش مشهور دوره چهاردهم است.

قدمت ساختمان فعلی بقعه از دوره صفویه است، لطف الله هنرفر پژوهشگر و نویسنده در کتاب "گنجینه آثار تاریخی اصفهان" نوشته است دو سال تاریخ زمان ساخت این بقعه را مشخص می‌کند، سال ۹۹۴ ه. ق. که بر در مقبره منقور است ودیگری سال ۱۰۹۷ ه. ق. که بر یک لوح سنگی نقش بسته و از تعمیرات بقعه در دوره شاه سلیمان صفوی حکایت دارد. این چنین نتیجه گرفته می‌شود که این بنا در دوره شاه محمد خدابنده صفوی بنا شده است. "

نقاشی‌های زیبای این امامزاده بیانگر واقعه کربلا است یعنی حتی وقایع، شام غریبان و دربار یزید را نیز به تصویر کشیده است. این چنین جامعیت و در نقاشی واقعه کربلا به ندرت در جای دیگر یافت می‌شود که این نشانگر هنر سازندگان آن وسوز دل بی نظیر حامیان است.

آنچه ارزش اين بنا را مضاعف مي كند وجود نقاشي هاي ديواري جالبي است كه ديوارهاي شبستان گنبددار آن را پوشانيده است. موضوع اين نقاشي ها وقايع مذهبي است كه در قرن ۱۴ هجري روی داده است.

آدرس: خیابان هشت بهشت شرقی امام زاده شاه زید