• سه شنبه 21 اسفند 1397, 16:32
  • کد محتوا:2065
کليساي سرکيس

این کلیسا در محله­ی ایروانی­ها قرار دارد و درسال 1659م بنا شده است. در ابتدا نام آن آمِناپرگیچ مقدس بود اما در سال 1850م به دنبال ویرانی کلیسای سرکیس مقدس و انتقال وسایل آن به این کلیسا به کلیسای سرکیس مقدس تغییر نام داد. پلان کلیسا به شیوه­ی بازیلیک ستون­دار در جهت شرقی-غربی قرار گرفته. کلیسا دارای دو گنبد است که هریک دارای هشت نورگیرند. گنبد کوچک­تر در بالای محراب قرار دارد و گنبد بزرگ­تر با قوس­هایی بر روی چهار ستون قرار گرفته. مصالح به کار رفته در ساختمان عبارت­اند از خشت و آجر. دیوارهای خارجی دارای قاب­بندی­هایی با نمای آجری­اند و دیوارهای داخلی با گچ پوشانده شده­اند. این دیوارها در گذشته نقاشی­های بسیاری داشتند که به علت مرمت بسیاری از آنها از بین رفته و در حال حاضر تنها نقاشی­های قسمت گنبد باقی مانده­اند.

برج ناقوس خانه در قسمت جنوب غربی ساختمان و بر روی سقف کلیسا بنا شده. در قسمت جنوبی کلیسا هم نمازخانه­ی کوچکی با گنبدی قوسی شکل به نام استپانوس مقدس قرار دارد که در سال 1704م ساخته شده است.

کلیسای سرکیس مقدس مربوط به دوره صفوی است. در سال ۱۶۵۹ میلادی بنا شده‌است. این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۶۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

آدرس: جلفا محله ایروان، خیابان خاقانی، کوچه نماز خانه ایروان واقع شده است.