• سه شنبه 21 اسفند 1397, 16:32
  • کد محتوا:2017
پل شهرستان

shahrestan1.JPG

پل شهرستان معروف به پل جسر حسين،‌جي بوده است قدمت آن را به دوران ساسانیان بر می گردانند. 

قديمي ترين پل زاينده رود، پل شهرستان است كه در ۴ كيلومتري شرق اصفهان قرار گرفته و در حال حاضر در محدوده شهر است. اين پل در قديم جسر حسين و پل جي نيز ناميده شده است. مافروخي اصفهاني در كتاب محاسن اصفهان كه به زبان عربي است از اين پل به نام جسر حسين ياد كرده است و عماراتي را كه نزديك آن هستند به نام قصر مغيره و قصر يحيي نام مي برد.

به نظر متخصصين و نويسندگان اين پل در زمان ساسانيان ايجاد و در زمان ديلميان و سلجوقيان تعمير و مرمت شده است. البته كتيبه يا نشانه اي كه مؤيد اين مطلب باشد در پل موجود نيست اما سبك معماري و مشابهت آن با پل هاي دوره ساساني كه در بعضي نقاط پابرجاست موجب ابراز اين عقيده شده است.

shahretan2.JPG

 علت آن كه اين پل شهرستان ناميده مي شود اين است كه در روستائي به همين نام در شرق اصفهان واقع شده است. در نزديكي پل بقعه الراشد بالله خليفه عباسي قرار دارد كه در سال ۵۳۲ هجري قمري در اصفهان به دست يكي از فدائيان اسماعيلي كشته شد.

 

این پل دارای ۱۲ پایه سنگی بزرگ است که بر روی سنگ های طبیعی کف رودخانه ایجاد شده‌اند. طول پل از ستون مُدور آجری تا انتهای سنگفرش قدیمی اش، ۱۰۵ متر و عرض آن از ۴/۲۵ تا ۵ متر متغیر است. سنگ، آجر، خشت و ملات مصالح مورد استفاده در ساخت پل هستند و تعمیراتی در دوره‌های دیلمیان و سلجوقیان بر روی آن صورت گرفته است تا به شکل امروزی خود درآید. پل شهرستان دارای کاربرد جنگی و نظامی بوده است و آن را با نام‌های دیگری همچون پل جی یا پل جسر حسین نیز می‌شناسند. نام پل شهرستان از تاریخ ۱ دی ۱۳۴۸ با شماره ۸۸۹ در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.

اكثر سياحان و جهانگردان در باره پل شهرستان به تفصيل مطلب نوشته و آن را توصيف كرده اند. فردريچاردز از اين پل به عنوان يك پل جنگي و نظامي ياد كرده و آن را تنها نمونه اي از پل هاي جنگي قديم مي نويسد. در سال هاي اخير پل شهرستان نيز مانند ساير پل هائي كه بر روي زاينده رود احداث شده مورد مرمت قرار گرفته است. پل شهرستان از اين نظر كه قديم ترين پل موجود در اصفهان است و از آثاري است كه بناي آن به قبل از اسلام مي رسد حائز اهميت بوده و به همين دليل نيز مشهور است.

 

آدرس: بلوار سلمان فارسی، پل شهرستان